Szereplk:Diocletianus; Domina Prisca; Quintipor; Galerius; Valeria; Titanilla; Maximianus; Maxentius; Constantinus, Constantius; Quintus s felesge; Bion; Lactantius; Mnester, Tages, Trulla, Varanes, Hormizda, Nonnus; Pantaleon
Helyszn:szriai csszri palota, Nikmdia, Antiochia; Valeria; Salona; Apate; Alexandria; Nlus, Lbiai sivatag; Bajae; Anulinus-palota; Byzantium
A rvid tartalom
I.
A trtnet a szriai csszri palota mrvnyfalai kztt kezddik. Mindenki erejt vesztett s bgyadt a hatalmas hsg miatt. Hangot egyedl az aprdok tanulszobjbl lehet hallani, ahol Nonnus tart rt az aprdoknak. Az udvar nagy rsze a szkvrosban, Nikmdiban van a csszrral, mg a msik rsze Antiochiban a csszrnval, akik tavasz ta vrjk a csszrt s az udvar msik rszt, de az tjuk hnaprl hnapra csak toldik.
Nonnus ppen az j rmai alkotmnytant prblja az aprdok fejbe verni. Az ra kells kzepn egy ijedt pva rikcsolva rohan be az ajtn, maga utn hzva egy kislnyt, aki fl kezvel a farktollaiba kapaszkodik, a msik kezben egy pogcst tart. A pva kikapja a pogcst a kezbl s kiszabadtja a farktollait is. A kislny lehuppan a fldre s srni kezd. Szerencsre hamarosan a dajka is megjelenik, s mivel a kislny nem igazn szndkozik abbahagyni a toporzkolst, meglehetsen erlyesen rkilt. Erre persze mind a negyven tan sszerezzen, hiszen a kislny a szentsgesek csaldjhoz tartozik, ez ltszik a ruhzatn, a hasznlt hangnem pedig felsgsrtsnek szmt.
Valaki azonban rszl az ajtban llva, a hadi tribunusok viseletben, de arany nyaklnca a csszr medalionjval utal r, hogy a felsgek kzl val. A gyerek azonnal elhallgat, s btyusnak szltva mindjrt tkredzkedik hozz. pedig menyasszonykmnak szltva a dajkt, mr el is mennek. Nonnus pedig tovbb folytatja az rt s a rengeteg rangflt kezdi kifejteni, ki mit csinl, mi a feladata s hogyan kell szltani.
Az rt azonban ismt flbeszaktja valami, jelen esetben a kapu fell hangz tompa bgs. Nonnus elszr azt hiszi, a medvk, melyeket Galerius caesar rendelt meg Sirmiumbl. A kapuhoz kzeledve azonban kiderl, hogy csupn egy szamr, akit egy piszkos test paraszt t, ahol csak ri. Nonnus nhny rzpnzt odadob a parasztnak, hogy minl elbb takarodjon innen, s ezzel vget vessen a rendbontsnak. A paraszt azonban elgedetlenkedni kezd s tudatlansgban elkezdi a csszrt szidalmazni az anyagi helyzet miatt, br fogalma sincs rla, hogy kit csrol. A helyzet elfajul s Nonnusszal tettlegessgig fajul a helyzet. Kt tuds jelenik meg, az egyik Bion, a matematikus, aki egyben csillagjsa Diocletianus csszrnak, a msik Lactantius, a rhetor. Az utbbi sokkal temperamentumosabb, gy lp kzbe. gy tlve meg a helyzetet, azt javasoljk, hogy engedjk el a parasztot, aki mr gy is megkapta a magt. Tvozs eltt azrt mg kiknyrg egy kis pnzt tlk, majd el is megy.
II.
A kt tuds nevetglve vesz bcst Nonnustl. Velk tart a titkr, Quintipor is, aki kisegtette ket, amikor pnzt adtak mg a parasztnak, mert nluk nem volt egy fitying sem. Bionnak Quintipor olyan, mintha a sajt fia volna. Bion ebdelni hvja ket, de Lactantius nem tarthat velk, mert a pspkhz, Mnesterhez hivatalos. gy Bion s a fi egytt indulnak be elfogyasztani az ebdjket.
III.
A vilg ngy ura kztt semmi sem zavarja az sszhangot, szkhelyeik kztt pedig risi a tvolsg. Hossz idre pedig nem hagyhattk magra orszgaikat. Uralkodsnak 18. vben Diocletianus szksgt rzi egy szemlyes sszejvetelnek, melynek sznhelyl Antiochit jelli ki. A ngy uralkod kzl elsknt Constantinus rkezik meg, jn a legmesszebbrl. Apjval kilovagol, hogy kicsit beszlgethessenek. Az anyjrl krdezskdik, akitl egszen pici gyermekknt elszaktottk, de az apjtl nem tud meg semmit. sem ltta mr j ideje. Aztn elmesli, hogy a menyasszonya nem Fausta, akit az apja gondol, hanem egy volt rabszolgjuknak a lnya, Minervina, a dajka, aki radsul keresztny. gy megvsrolni nem tudja, csak akkor lehet az v, ha felesgl veszi. Az apja nem rl a hrnek, hiszen ket a csszr mr egszen kicsi gyerekknt, Fausta szletsekor egymsnak rendelte. Az apja figyelmezteti, hogy ha kitart a dntse mellett, el fogjk venni tle a lnyt, s a lnytl az lett.
IV.
Valeria vrosban nagy a nyugtalansg, mert a jazigok betrtek. Elakad a gabonaszllts, mindent megdrgtanak a kereskedk. A jazig betrs azonban otthon tarthatja Galeriust, gy megakadlyozhatja az uralkodk tallkozjt, amire mr fl ve kszl a vros. A rhetor, szomorkodik klnskppen, hiszen olyan sokat kszlt a beszdre. Bion, a matematikus bartja nyugtatja meg, hogy lesz tallkoz, ne idegeskedjen emiatt.
Quintipor el kell hogy menjen tadni egy zenetet Maxentiusnak, Maximianus finak, aki szintn ott nevelkedik a csszr udvarban. Bion Titanillhoz, Galerius lnyhoz irnytja, biztosan ott megtallja. Addig elksri bartjt, majd elmegy. Quintipor meglehetsen knos helyzetben tallja ket s Varanest, s kis idbe beletelik, mire szreveszik t. Maxentius lnynak nzi az ifjt s gnyolni kezdi, majd provoklja. Amikor elkezdi simogatni a fit, hogy meggyzdjn rla, valban lny-e, akkor a felgyleml indulattl az akkort lk rajta, hogy Maxentius elesik. Hla Titanillnak, elvicceli a dolgot, gy Maxentius megbkl.
V.
Titanilla elkldi Maxentiust s Varanest is, mert mr unja mind a kettt. Kettesben marad Quintiporral, s meglehetsen knos helyzetbe hozza. Kacrkodik vele, olyan, mintha el akarn csbtani. Majd odaviteti a ldikjt, kinyittatja a fival, amibl egy vres kz esik ki. Quintipor megretten. A kz egy borbly, akinek Titanilla csrolta a munkjt, ezrt a kedvrt Maxentius levgatta. Quintipor elrohan.
VI.
A csszr felesgt, Domina Prisct, szinte sohasem lehet ltni, taln egy vben egyszer. Biztosat senki sem tud. Udvarhlgyeket nem tartanak, csak polnket, de azok is vele egytt elzrkzva lnek. Nem rlt, csak nha hatalmba kerti a szrny fejfjs, ilyenkor napokig nem tud se enni, se aludni, csak jrkl fel-al, s azt sem veszi szre, hogy az polnk ksrik. Aztn gyermekaltatkat kezd nekelni. Majd leguggol, s gy tesz, mintha egy tipeg gyereket tantani jrni, vgl felsikolt, s addig rohangl, amg el nem zuhan s lomba nem srja magt. Majd napokig alszik, s kiablva bred. Amikor elszr trtnt vele ez, azt hittk, meghalt, de vert a szve. lltlag egy dmon szllja meg ilyenkor, melyet ki kell zni. Mr mindennel prblkoztak. Mindhiba. Vgl az udvari forvos azt tancsolta, forduljanak a fgygyt istenhez, Aesculapiushoz, akinek a pergamumi szentlyt szemlyesen kell felkeresni a betegnek. Nekivgnak ht a hossz tnak.
Valria s az anyja beszlgetnek a beteg egy jzanabb pillanatban. Valria is nagyon boldogtalan, amirt beleknyszertettk egy hzassgba Galeriusszal, akit sosem fog frjnek tekinteni, csak urnak, s sosem akar neki gyereket szlni.
Galerius megrkezik. Vres trtneteket mesl a keresztnyek gyilkolsrl, amitl a csszrn rosszul lesz, gy Titanilla orvosrt szalad. Pantaleon jn, aki keresztny orvos. Ekkor derl ki, hogy a csszrn egyik gyermekt egykor azrt ltk meg, mert azt hittk, keresztny. Az orvos beszde megnyugtatja a kt nt. Ad nekik egy fakeresztet, hogy tegyk a prnjuk al, ha alszanak.
VII.
Diocletianus megrkezik Antiochiba. Hatalmas lelkesedssel fogadjk, a parasztok nneplbe ltznek. A csszr elgedett. A menet Pessinushoz kzeledik, Galateia vroshoz, ahol csatlakoznia kell Maximianusnak is. A kt trscsszrlelssel, s cskkal dvzli egymst. A tmeg kettvlik s megrkezik Tages, a fpap. dvzlsl egy bborszn ldtojst hoz, melyet az egyik szent ld tojt aznap reggel. Maximianus vllalja, hogy viszi, de ahogy int a kezvel, mr el is ejti, s hiba ugrik rte a fpap, az mr szt is trik a kvn. A tojs azonban res, ami lltlag azt jelenti, hogy a bborhj magba szvta a tojs belsejt. Ez azt jelenti, hogy az istenek akarat az, hogy az egsz birodalom a kt csszr szolglatra legyen.
Mr majdnem elrkeznek Antiochihoz, de mg egy Apate nev falucskn t kellett mennik. Feltnen res a falu, egy llek sincs az utckon. A falu vgn egy vlyoghzbl kutyaugats hallatszik, ezrt a csszr parancsot ad az tvizsglsra. Vagy hsz rongyos frfit s nt hurcolnak ki onnan. A beszlgetsbl hamarosan kiderl, hogy keresztnyek, s az egyik Quintusnak, a csszr kertsznek a testvre. A csszr elszr mrges lesz, de Anthimus, a kertsz testvrnek szintesge, s a ltvny, hogy nem jelenthetnek veszlyt r nzve, megnyugtatja, s parancsot ad, hogy lssk el ket ennivalval s ruhval.
VIII.
Elterjed a hr, hogy a csszrnt Pantaleon, a keresztny orvos kezdi gygytani mindenfle kuruzslssal. Mindenki kptelensgnek tartja, hogy holmi keresztny varzslat ejtse hatalmba a palott. Egyelre azonban semmit sem lehet tenni. Hamarosan kiderl, hogy Pantaleon valban nagy mgus s a csszrn mr az gyt is elhagyta, st, mg a hlszobjt is. Pr nap mlva mr egy rt stl a palota kertjben s beszlget a kertsszel is. Lthatan javul az llapota.
Kzben megrkezik a menet Diocletianusszal s Maximianusszal. A rhetor elkezdi ksznt beszdt, melyre gy kszlt. A csszr hatalmas meglepetsre lnyval felesge is ott l, hogy fogadja t. A tmeg rjngve ksznti a csszrt. Elindulnak a palota fel. A csszrn azonban visszafordul, vele a tmeg is. Htul egy embercsoport ll a lovasok el. Ltni akarjk a csszrt, legalbbis Diocletianus nevt kiabljk. A csszr int s a katonk el lp. Egy falusi ember plmaggal a kezben a csszr el fektetve elkiltja magt: "Dicssg Dvid finak!". A ruhikat a fldre tertik, a csszr azon lpked feljk.
IX.
Quintipor szalad Quintusrt, hogy siessen gyorsan, mert a Dominus hvatja. Hatalmas lakomt rendeznek a csszr tiszteletre, ott van Balsas is, a fkstol. Biztos, ami biztos. Az asztalnl a csszr s a csszrn felidzik, hogy ppen ma lenne a fiuk 18 ves, akirl 16 ve nem tudjk, hogy hov lett. A csszrn jra elmeslteti vele a fiuk hallnak trtnett, hogy meggyzdjn ismt arrl, hogy tnyleg meghalt. Akkor Pessinus krl tboroztak, s reggel a csszr kilovagolt a gyermekkel, hogy elvigye a jsnhz, aki az jvjt is megmondta, htha megmondja a gyerekt is. Mire a csszrn felbred, gondolta, visszarnek. A l azonban megbokrosodott. A gyerek a szakadkos patakparton legrdlt, egyenesen a patakba, ami mr el is ragadta, csak az egyik szandlkja kavargott mg egy ideig egy rvny tetejn.
Megrkezik kzben Quintus s Quintipor. Rvid beszlgets utn a csszr Quintipor tisztjrl rdekldik, s mikor kiderl, hogy mg nincs neki, kinevezi a sajt titkrnak, s megparancsolja neki, hogy egy ra mlva legyenek nla Bionnal, a matematikussal. A csszrn jra srva fakad, mikor megtudja, hogy a fi 18 ves, ppen annyi, amennyi az fiuk lenne, ha lne.
X.
Bion s Quintipor megrkeznek a csszr dolgozszobjhoz. Amg a csszr s Bion beszlgetnek, Quintipor az erklyen vrakozik. Titanillban gynyrkdik. Ekzben a csszr Biont a csillagok llsrl faggatja, s arrl, jelent-e ez valami vltozst.
Majd hvatja Quintiport s aludni kldi, Bionnal viszont mg tovbb beszlget. Kiderl a beszlgetsbl, hogy Bion annak a jsnnek a fia, aki annak idejn a csszrnak megjsolta, hogy lesz a vilg uralkodja. S most kiderl az is, hogy azon a napon, amikor a kisfival a jsnhz rohant, az azt jsolta, hogy a fia csak akkor fog bbort viselni, ha senki nem tudja rla, hogy ki , mg maga sem. A csszr akkor elrohant s nem hallgatta vgig a jsnt, pedig az mg mondani akart valamit. Most megdbbenve hallgatja Biont, hogy megtudta, ki is valjban. A jslat msodik rsze szerint a csszrt maga Bion fogja eltemetni, olyan aranykoporsban, amilyen nem lesz tbb a vilgon. Mg kt v, s a fi betlti a 20. letvt, amit a jslat szerint meg kell vrni. Teht a csszr mindenkinek hazudott a gyermek hallval kapcsolatban. A fia nem ms, mint Quintipor, akit Quintus, a kertsz s felesge, Sapricia nevelt fel. ket azonban valahogy el kell tvoltani a fi kzelbl. Elhatrozza, hogy Salonba fogja kldeni ket, hogy rendezzk be az j palota kertjt.
XI.
A csszri csald mg mindig vacsorzik, mikor a csszr dolgozszobjban kialszanak a fnyek.
XII.
Constantinus Apatba utazik szerelmvel, a dajkval, hogy tallkozzon oly rgen ltott desanyjval, akitl kisgyermekkorban elszaktottk. Az asszony kezdetben nagyon kimrt s tvolsgtart, majd lassan kezd felolddni. Velk van Mnester, a pspk is, aki ott helyben, Constantinust s Minervint Constantinus anyja, Helena jelenltben megldja.
XIII.
Titanilla az elz este a kelletnl tbb elfogyasztott bortl zg fejjel bred. A szve is res, aminek rl. Egyedl Quintipor jut eszbe, s ekkor elmosolyodik. olyan rtatlan s tiszta. Aztn vratlanul megjelenik az apja, s beszlgetsbe elegyednek. Az elz este tett szrevteli alapjn Titanilla megkrdezi apjt (ami rgen soha nem mert volna megtenni, hiszen Galerius nem a trelmrl volt hres), hogy mirt utlja a Dominust. Az apja elmesl neki egy rgi trtnetet, egy csatrl, ami Carrhaetben volt. Ott Diocletianus megalzta t, s a dszkocsijn utazott Constantiusszal, Galeriusnak pedig, a rmai birodalom caesarnak futnia kellett utnuk a lgik szeme lttra bborcipben s bborpalstban a fejn a caesari koszorval. Ezt mr vltve mesli, s tr-zz mindent, ami az tjban kerlt. Megfogadta, hogy ezrt a megalztatsrt kegyetlen bosszt fog llni. Szba kerl az is, hogy Titanillnak jban kell lennie Maxentiusszal, Maximianus fival, hogy Galerius a markban tudja t tartani, br a lnynak ez csppet sincs nyre.
XIV.
Bion Alexandriba utazik, st, Quintipor mr azt is tudja, hogy Quintusk, a nevelszlei is elhagyjk, mert Salonba rendelte ket a Dominus. Titanillt sem ltta mr kt hete, s az igazat megvallva sokat gondolt r. A csszr mellett rengeteg munkja van, ez minden energijt lekti. Azt is ltja, hogy a csszrnak mennyi dolga van, nha mg ks este is, jszakba nylan jrkl a dolgozszobjban.
Elrkezik az utols nagy tancskozs a trsuralkodkkal s a ht miniszterrel. A csszrnak nagyon rossz kedve van. Minden napot azzal kezd, hogy ldozatot mutat be az isteneknek. Eddig minden ls eltt kedvezek voltak a jelek, ma azonban Tages rosszkedven jelenti neki, hogy az istenek valamirt neheztelnek, mert a belek lyukacsosak s a mj pereme hinyzik. Kidertik, hogy az istenek azrt haragszanak, mert valaki a jelenlvk kzl nem tiszta szvvel ldozik. A csszr a gylekezetnek felteszi a krdst, ki az, aki nem hisz az istenekben. Ketten is jelentkeznek, mondvn, hogy k keresztnyek. A csszr megkri ket, hogy hagyjk el a helyisget, a fpapot pedig arra kri, hogy gondoskodjon j ldozati llatrl. Az lsen Galerius elll a krdssel, hogy mi legyen a dnts a keresztnyek dolgban, de Diocletianus azt ksbbre tervezi, arra egy kln lst akar sznni. Maximianus szerint az istenteleneket (ahogy k a keresztnyeket neveztk) legalbb a hadseregbl el kne tvoltani. Egybknt is nagyon elgondolkodik magban, hogy nagy istene lehet ezeknek a keresztnyeknek, biztosan nagy a hatalma, s vgiggondol tbb olyan esetet is, melyben a keresztnyek az istenk hatalmra hivatkoztak, s valban nagy er llt mellettk. Radsul az els olyan isten, aki tiltja a gylletet, ami pedig az isteneik kzl egynek sem jutott eszbe. Tovbb felesgt is elsknt ennek a keresztny orvosnak sikerlt valamilyen szinten meggygytani, de legalbbis javtani az llapotn. Hosszas s egyre komolyabb vita alakul ki az lsen a keresztnyekrl s arrl, milyen sorsot kellene nekik sznni.
XV.
A consistorium lsei titkosak voltak, de msnap mr egsz Antiochia tud valamit a hatrozatokbl. Azt beszlik, hogy a csszr ssze fogja ratni az istenteleneket, azaz az sszes keresztnyt.
Estnknt a cirkuszban nagy tntetsek vannak a sznetekben, ekkor lelkesen ltetik Krisztust s a pspkt. A keresztnysg a vrosokban nagyon megersdik. Titanilla s Quintipor jra tallkoznak, s egyre kedvesebben beszlgetnek. A fi mindig elpirul, s zavarba jn, amikor Titanilla dicsri, de lthatan egyre nagyobb kettejk kzt a szimptia. A lny elhvja magval egy Ammonius nev embert meghallgatni, aki lltlag Afrikbl rkezett s mindig hatalmas tmeg llja krl, valami sznokfle. A tmegben azonban nagyon felfokozott hangulat uralkodott, megjelennek a csendrk is, akik korbccsal verik szt a tmeget, s jobbnak ltjk gyorsan elmenni onnan.
XVI.
Ammoniust a csendrk elhurcoljk, majd a pspk el viszik. Mnester megtudja, hogy Ammoniust Nikodmia pspke kldte hozz. Mnester maga hinni akart a harmadik szemly, azaz a Szentllek ltezsben, de azt nem ismerte el, hogy egyenrang lenne az Atyval s a Fival. A templomba vezeti az j sznokot s az felmenvn az emelvnyre, lelkes prdiklsba kezd. A gylekezet megldsa utn egy kzs vacsora kvetkezik, ahol Ammoniust mr nem talljk, se msnap, se harmadnap.
XVII.
Quintipor hossz levlben fejti ki Bionnak a vele trtnteket. Lerja azt is, ami az istenekkel kapcsolatban foglalkoztatja. Egyre tbbet morfondrozik a keresztnyek istenrl, kezdi rteni, de mg sem tudjk t meggyzni, sem az orvos, Pantaleon, sem Mnester, a pspk. Lerja, hogy megrkezett Galerius caesar, aki tettre akarja hvni a csszrt a keresztnyek ellen, akik a lakossg gy egy huszadt teszik ki. A csszr azonban bks megegyezst akar. A csszrnrl is gy hrlik, hogy felvette a keresztsget, de a lnya Valria, most eddig utlt urnak ad igazat, s azta a csszrn nem is engedi maga mell.
XVIII.
Quintipor egyre azon tpreng, mi az a mmor, ami hatalmba kertette. Ez az rzs idegen szmra. Azzal mr tisztban van, hogy szereti Titanillt, de mskpp, mint az athni meg a korinthoszi lnyokat. Egy nt sem lt olyannak, mint t, mindegyikben tall valamit, ami nem vetekedhet Titanillval. Mr szvbl gylli Maxentiust s Varanest, akikkel ltta. Quintipor soha, mg gondolatban sem jutott volna oda, hogy a lny is szereti t. Most is csak titokban incselkedett vele, s amikor meghallotta Maxentius hangjt, gyorsan azt parancsolta a finak, hogy tegyen gy, mintha felolvasna neki.
XIX.
Bion, Lactantius, Heptaglossus, a mzeum- s knyvtrigazgat, valamint Mnester arrl beszlgetnek, mi vr vajon a keresztnyekre. De hogy rossz napok vrnak rjuk, abban biztosak voltak.
XX.
A csszr s Bion beszlgetnek. A csszr nem hiszi, hogy felesgt a keresztny orvos meggygytotta, csupn gy vli, elaltatta egy idre a szenvedseit. Egybknt is sokkal inkbb izgatjk a nikodmiai sszeeskvs gyei. Majd Quintipor fell rdekldik, s megkri, figyelje a fit. Aggasztja, hogy kevs idt tlt hasonl kor fiatalokkal. A csillagok azt jsoltk, hogy egy n megnyitja a szvt, de mindketten megnyugszanak, mikor arra gondolnak, hogy az egyetlen n, akitl mr nem szalad el, az Titanilla, pedig gy sem jelent semmifle veszlyt. jra megkri Biont, hogy tjkoztassa, amikor fia rtall az igazira. Majd Galerius futrja rkezik, s a csszr dhs, amirt mr megint a keresztnyek gondjval zaklatjk.
A csszr sszeszortott szjjal hallgatja vgig a panaszokat, anlkl, hogy akr a felhborodsnak, akr a flbtortsnak jelt adn.
A trgyals kzben Quintipor lp be, s hozza a hrt, miszerint az rn le akarta magt vetni a mlybe a Paneum tetejrl. A csszr azonnal tvozik. Vratlan fldrengsre lesznek figyelmesek.
XXI.
A fldrengs szoks szerint tengerrengssel jrt egytt. Tbb omladkra azt a figyelmeztetst rtk fel ismeretlen kezek: "Jaj nektek, ha meg nem trtek!". Hamarosan az a hr jrja, hogy a figyelmeztets a keresztnyektl szrmazik. A np haragra gerjed, s kiltozni kezdik, hogy hall a keresztnyekre!
Nem lehet tbb habozni. Nemcsak a np lecsendestsre, hanem a sajt lelkiismerete megnyugtatsra is ki kell bocstani az j rendeletet, amely a polgrjogok elvonsa alakjban erklcsi halllal bnteti a keresztnyeket. Nemcsak hogy minden keresztny szabad ember elveszti hivatalt, ha vonakodik az isteneknek ldozatot bemutatni, de a trvny eltt se jelenhet meg, se mint panaszos, se mint tan, mert a trvnykezs mindig ldozatbemutatssal kezddik.
A csszr nmi tprengs utn alrja az edictumot. Mindssze annyi vltozst kvnt, hogy a keresztnyekre mg csak clzs se legyen benne. Elgnek vli, ha ltalnossgban szl mindenkihez, s fenyegetseivel is ltalban fordul mindazok ellen, akik nem hajlandk ldozatot bemutatni a birodalom fejnek. Ezt az intzkedst alkalmasnak tallja a forrong tmegek lecsendestsre is, a keresztnyek szretrtsre is anlkl, hogy hatrozott beavatkozs volna az istenek harcba. gy tnik, az intzkeds hatsos, s a csszrt az is boldogg teszi, hogy felesge llapota ismt jobb. Arrl fogalma sincs, hogy felesge is felvette a keresztnysget.
Majd megrkezik Galerius, tarisznyjbl egy vres fejet hzva el. A csszr alig jut szhoz a dbbenttl, mikor megtudja, hogy Pantaleon, az orvos. A csszr maga hvatta az orvost, de nem gy gondolta. Galerius prblja meggyzni, hogy ez volt a felbjt Nikodmiban.
Mindentt arrl beszlt, hogy a csszr az Antikrisztus, akit a keresztnyek istene minden ivadkval el fog puszttani.
A csszr pedig sz szerint rtelmezve a trtnteket, gy gondolja, igaza van Galeriusnak, hiszen a sajt firl beszlhetett az orvos, Quintiporrl (de ezt nem mondta meg Galeriusnak). Szba kerl Anthimos neve is, aki Quintusnak a testvre. Taln szlta el magt a firl. gy dnt, Quintusrl gondoskodik. Tbb nem beszlhet. A csszr egy htig lzban fekszik, majd miutn felpl, azt tancsoljk neki, tegyen hosszabb hajutat a Nluson. Az udvari szemlyzeten kvl gy dnt, mg Quintiport s Titanillt viszi magval.
XXII.
A nlusi ton a csszr csak a fival szeretett volna egytt lenni. viszont tvolsgtart, ugyanakkor roppant tisztelettud. ppen gy, mint ahogyan egy szolga viselkedik az urval. Titanilla, akit ppen llandan ders jkedve miatt hozott magval a csszr, szintn lehangolt s unott, tle szokatlan mdon. A csszr mit sem sejt abbl, ami a fi s a lny kzt zajlik. Hiszen mg k maguk sem tudjk. Jtszadoznak egymssal, dacosan hol egymst nzik, hol gyorsan elfordtjk fejket. Egyikk hidegsge azonban csak ersti a msikt. A csszrt pedig egyre nagyobb aggodalom fogja el, mert nem tudja, mi lehet az oka annak a vgtelen nagy szomorsgnak, amit fia szemben lt.
ppen a lbiai sivatagban jrnak, amikor hirtelen hatalmas homokvihar kezd tombolni. Meneklni mr nincs id. Ltni s hallani semmit nem lehet. A csszrnak mg annyi ereje van, hogy maghoz rntja a fit, s vele egytt temeti be ket a homok.
Mikor magukhoz trnek, mr bent fekszenek a szakadkban. Titanilla vidman jsgolja a csszrnak, hogy mindenki megvan. Valamirt megfordult a rossz kedve, s ugyangy Quintiport is mintha kicserltk volna. Msnap a csszr hlaldozatot mutat be, amirt megmenekltek.
XXIII.
A salonai ptsvezetsg tadja szoksos havi jelentst az asztalra. A jelentsben az is benne ll, hogy Quintus, a kertsz lezuhant egy krtefrl s hallra zzta magt. Felesge, Sapricia pedig rokonaihoz kltztt Apatba. Majd jelentkezik Tages, a fpap, aki nagyon gondterhelt. A keresztnyek gyrl van sz. A brtnk mr gy tele vannak, hogy nhny llami gyrat is ki kellett rteni a foglyok szmra. Sok ezren vannak, mgsem lehet hozzjuk se rni egyetlen keresztny miatt. A csszr haragjban azonnal tudni akarja, ki az, aki az tjban ll. Megtudja, hogy nem ms, mint a sajt felesge, a csszrn. A csszr azonnal hozz siet. Tudja, hogy felesge hz az j istenhez, de afell sincs ktsge, hogy nem fog ellene jtszani. Beszlni prbl vele, s mivel kemnyen sszeszlalkoznak az istenekrl, a csszr vletlenl elszlja magt a fiukrl. Nincs mit tenni, most mr mindent el kell neki mondani. Beavatja ht a titokba, a csszrn pedig hallva mindent, tadja frjnek a keresztet s a pergament, amit a keresztny orvostl kapott, jelezve ezzel is, hogy lemond j hitrl s ismt a rgi isteneknek l. A csszr azt tancsolja neki, hogy ezek utn utazzon el Bajaeba, hogy ne legyen fiuk kzelben, nehogy elrulja magt vletlenl. Bion, a matematikus fogja oda elksrni.
XXIV.
Lactantius, akinek a helyt Mnester jobbjn jellik ki, elbcszik keresztny testvreitl, mivel a csszr rendelete kldi Rmba, akit szerintk mostanban az Isten teljesen tengedett a Gonosz hatalmnak. A szertarts alkalmval Mnester odalp a kereszt lbhoz, s mirtjt megemelve imra szltja fel testvreit meghalt nvrkrt, Priscrt, a csszrnrt. Diocletianus csszr felesgt, a hitehagyott Prisca nvrt eltemette teht a keresztny egyhz.
XXV.
Diocletianus reggeltl estig dolgozik minisztereivel, mrnkeivel, hogy tkletes birodalmat adhasson majd t finak. Titanilla idkzben enged ggjbl, s gy Quintipor is nagyobb bizalommal mer hozz kzeledni. A csszr rl annak, hogy legalbb egyvalaki van a csszri csaldban, akin keresztl a fi hozzjuk kapcsoldik. Aggdik a kzelg id miatt, amikor Quintiport is Bajaeba kell kldenie. A csszrn mr megersdtt, s Bion is altmasztotta, hogy ksz arra, hogy a fival legyen anlkl, hogy vletlenl elrulja magt.
Lactantius olyan zenetet is visz Rmba, melyet nem ismer, s kztk szerepel az is, hogy a keresztny foglyok kzl az ers, szlas frfiakat tartsk fenn a cirkuszi jtkok szmra, gy majd csak vadllatokat kell hozatniuk Afrikbl.
A csszrn egyik f gondja az, hogy tallnak-e olyan lnyt, aki majd mlt fiukhoz, Quintiporhoz. A csszr tudja, hogy Varanesnek, a flkez perzsa kirlynak van egy hga, Hormizda, akit szpsge miatt egy toronyban tartanak elzrva. Elhatrozza, hogy lesz a megfelel n fia szmra. Olyan valakit kld rte, aki mr elktelezettje valakinek, s rbzhatja a gynyr nt. Ezrt dnt Maxentius mellett, akinek a szvt Titanilla mr rabul ejtette. A csszr Titanillt kldi el tadni a hrt Maxentiusnak. A lny Quintipornak csak annyit mond, meddig lesz tvol, de az okt az utazsnak nem rulhatja el. Az viszont egyrtelmen ltszik rajta, hogy feltnen rosszkedv s spadt.
XXVI.
Elrkezik a nap, amikor Titanillnak vissza kell rkeznie. Quintipor ki akar menni el a kiktbe, de pont elkerlik egymst. Visszasiet, s figyeli a lny ablakt. Amikor kialszanak a fnyek a lny szobjban, kveti t, s vr, amg a lny a csszrral beszl. Egy ra is eltelik, amikor nylik az ajt, s a fi elszalad. jra a lny ablakt figyeli, de az hirtelen a hta mgtt terem, s ezzel Titanilla rajta kapja. A nyolc napos egymstl val tvolsg felbtortja a fit, s le sem tudn tagadni mrhetetlen rmt, hogy jra ltja a lnyt, s ez viszont is gy van. Ezen az estn felsznre trnek az rzelmeik, s elszr az letben megcskoljk egymst. Kiderl, hogy nemcsak a fi, de Titanilla is Bajaeba utazik.
XXVII.
Bajaeba rkezve a csszrn els dolga az, hogy a fiatalokat elvlasztja egymstl, s egy msik villban biztost szllst a lnynak. Titanilla gylli ezrt a csszrnt, de nem tud mit tenni, s kzmbssget sznlel. Hiszen, ha kiderlne, hogy van kztk valami, abbl nagy botrny lehet, mivel Quntipor csak egy rabszolga (egyelre mindenki ezt tudja rla). gy csak dlutnonknt tudnak egy-egy rcskra tallkozni. Egyre jobban eluralkodnak rajtuk az rzelmeik s egyre inkbb nehz szmukra az egyms nlkl tlttt id. Nha mr a ktsgbeessig hinyoznak egymsnak.
XXVIII.
Constantius fival Alexandriba menet tba ejti a csszrnt. A Domina azon tpreng, mit csinljon addig a fival, amg a Flaviusok ott idznek. Kzben a csszr megrja, hogy mr meg is vsrolta a fi szmra a palott a Via Nomentann, melybe hamarosan Hormizda is bekltzik, aki mr ton van Maxentiusszal a grg tengeren.
A csszrn gy dnt, Quintipor mgis legyen kztk a vacsorn, ltsn dszruht s legyen jelen, mint tlal. A fi nagyon dhs, hiszen ott lesz Titanilla is apjval, Galeriusszal, s ltni fogja t, amint rabszolgamunkt vgez. A vacsora alatt mr megnyugszik, mert Titanilla lopva tbbszr is rnz, de egy vratlan pillanatban, amikor szba kerl Maxentius neve, a fi zavarban mellnti a vrsbort, s rmegy a ruhjra. Kimegy, s a lny, hogy utnamehessen, szintn magra nti pr perc mlva a sajt pohart, mintha vletlen lenne. Megnyugtatja Quintiport, majd Trulltl, a dajkjtl kr olyan port, amivel a fi ruhjbl a foltot kiveheti.
A vacsora utn Constantius megjegyzi a csszrnnak, hogy a szolglfija mennyire hasonlt r. A csszrn azonban gyorsan elterelte a szt s elhessegette a gondolatot a caesar fejbl.
XXIX.
A csszrn msnap korn hvatja Titanillt, s megkri, hogy kicsit fesse ki t, mert nem akar Constantiusk eltt olyan spadtan mutatkozni. A caesar tele aggodalommal hozza szba eltte a keresztnyeket s az ldz rendeleteket, ugyanis ideutazva Maximianus orszgain keresztl, csak korbcsokkal, knpadokkal, s karba hzott asszonyokkal, valamint vadllatok el dobott gyermekekkel tallkozott. Csupa borzalommal tallkozott, melyek nagyon megviseltk. A csszrn kifakad, s gy dnt, velk utazik Alexandriba, hogy segtsgkre legyen a csszrnl. Nehezre esik, de gy dnt, nem viheti magval Quintiport, ezrt rbzza Titanillra, amg odalesz. A lny rmben letben elszr megcskolja az Augusta lbt.
XXX.
A csszri glya ppen hogy elhagyja a kiktt, mikor Tit (mert Quintipor mr csak gy szltja) mr keresi a fit (akinek pedig Grntvirg a beceneve, ha kettesben vannak). El sem lehet szaktani ket egymstl, csak gy isszk egyms jelenltt s az egytt tlttt perceket. rzelmeik pedig egyre csak ersdnek. Szinte reggeltl ks estig egytt vannak. s ez gy megy egy hten keresztl. Egyik nap egy olajfaerdnl ktnek ki, ahol vletlenl egy frfiba akadnak, akirl kiderl, hogy Tit ismeri t. Gyorsan odbbllnak, de amikor Quintipor ezt megtudja, elkezdi gytrni valami rossz rzs, arra gondol, mi van, ha ms kze is volt annak idejn a lnynak ehhez a frfihoz. Rosszkedven mennek haza. A rosszkedv mg msnap is tart, de aztn megenyhlnek. Hazafel menet Quintipor megcsszik, s legurul egy trmelkes lejtn, amitl meghzdik a lba.
XXXI.
Mivel Quintipornak mg msnap is igen fj a bokja, gy dntenek, bemennek a piacra s vesznek neki egy botot. A fi folyamatosan amiatt aggdik, mi lesz, ha valaki megltja ket. Aztn mr semmivel sem trdnek. El sem engedik egyms kezt. Betrnek egy Olajbogy nev helyre, behzdnak egy sarokba, s ott csrgnek nagyon sokig. Fiatal hzasoknak nzik ket. Nem trdnek senkivel egymson kvl. Fltani lesznek egy j vendg elgedetlenkedsnek, aki orvosi gygyfvekkel s varzsszerekkel kereskedik. Benyl a zsebbe s elvesz egy levgott ujjpercet, mely egy rmai pspk segdj volt. Ott volt is, amikor stgettk a rostlyon. lltlag hatalma van ennek az ujjpercnek, s szksg lesz r, ha jn a vilg vge. Tit reszket a flelemtl, s azonnal tvozni akar. Mivel mr ksre jr s a csontkeres is tonllkrl beszlt, keresnek egy szvrfogatot, azzal mennek vissza Bajaeba. Hazarve Quintipor levelet tall az asztaln, melyben az apjnak hitt Quintus hallhrt tudatja vele a csszr. Quintipor azonban nem szomorodik el. Minden, az egsz vilg tvol ll most tle, nem ltezik szmra ms, csak Titanilla.
XXXII.
Flbtorodva az elz nap esemnyein elhatrozzk, hogy kiruccannak a lucrinusi tra frdeni. Egyre beljebb kerlnek az erdben, s egyszer csak kutyacsahols ti meg a flket. Egy regember jn. Az elmondja nekik, hogy ez Diana Limantis szent erdeje. Van ott egy szently, amit mr szinte senki sem ltogat. Kedvk tmad megnzni. A lny ldozatot akar bemutatni Diana oltrn. Az reg elmegy ksrt, hogy a ketrecben lv galambokat felldozhassk, k viszont inkbb szabadon engedik ket Diana tiszteletre, amg az reg tvol van. Aztn gyorsan elszaladnak. Kzben kitr a vihar, s k nem tudnak tovbb menni. Meghzdnak, kzben Tit elalszik a fi karjaiban. Neki pedig cikznak a gondolatai s msra sem tud gondolni, csak arra, hogy kihez lehetett mr kze a lnynak gy, mint hozz. Tit felbred, de mr besttedett. Visszasietnek Bajaeba, de Quintipornak nagyon rossz kedve van az imnti gondolatai miatt. A lny mg be akarja hvni, de nem megy. gy rzi, a lny a lelkt eltakarja eltte, s amg azt nem ismeri, s azt nem bzza r a lny, addig nem tudja, ki is valjban.
XXXIII.
Ngy napig nem tallkoznak, mert Titanilla a viharban nagyon megfzott. Egyik nap, amikor mr Tit jobban van, kistlnak a romok mg. Tudjk, hogy a sok egyttltnek vge. Elvlnak, de fl ra mlva mr keresik is egymst. A lny megkri Grntvirgot, hogy ksrje be a piacra. A piacon azonban mr egyre nygsebb, ltszik rajta, hogy nagyon spadt. Quintipor visszaksri, s rbzza Trullral. A fi gy gondolja, ez mg a betegsg uthatsa. A lny szinte jultan esik az gyba. Msnap korn bresztik Quintiport, egy gyaloghint vrja, a cumeai praefectus hvatja. nem rti az egszet, hiszen neki nem jrhat gyaloghint. Csak este r vissza, de akkor Trulla mr szveszejtve keresi. Kikldi Titanilla utn a tengerhez.
Amikor megcskolja a lnyt, szreveszi, hogy Titet rzni kezdi a zokogs. Ilyen mg sosem fordult el. Csak gy mlik a knny a szembl. S amikor rmben eljsgolja Titnek, hogy ma a csszr felszabadtotta, s nem kell mr titkolzniuk, felvllalhatjk vgre egymst, akkor a lny is felfedi a lelkt. Azt, hogy mr Maxentius menyasszonya s holnap rte jn. Soha tbb nem ltjk egymst. Azzal bcszik, hogy soha nem szeretett gy senkit s soha nem is fog mst szeretni. A fi feje lekoppan a padra, csak hajnalban tr maghoz.
XXXIV.
A helyszn az Anulinus-palota, ide kltztettk Hormizdt s itt lakik mr Quintipor is a msik pletszrnyban. Az rk susmognak, amikor megrkezik Maxentius, aki lltlag sszeszrte a hossz ton a levet a perzsa kirly lnyval, s br mr felesgl vette Titanillt, ide jr titokban a msik nhz. Felesgt spadt lrvnak nevezi, aki ell ide menekl llandan. rdekes mdon Hormizda ksrtetiesen hasonlt Titanillra, ezt mr Quintipor is megllaptotta. Maxentius azt szeretn, ha Hormizda jban lenne Quintiporral, persze csak a kell hatrokon bell.
XXXV.
Bion trelmes ember lvn most mgis bosszsan gondol a csszrra, amirt Rmhoz kti, hogy Quintiporra vigyzzon s hetente kldjn rla jelentst. Bion a csszrtl megtudja, hogy a Plaviusok s a csszrn arra akarjk rvenni Alexandriban, hogy adjon amnesztit a keresztnyeknek. A csszr a krst elutastja. Azt akarja, hogy a fia legyen az, aki a bbor felvtelekor megadja a birodalom npeinek a teljes bkt. Bion ppen Lactantiusszal beszlget, amikor megtudja, hogy a rhetor gy dnt, feljelenti magt, mint keresztny. Ekkor lp be Quintipor, akivel ekkor nem is foglalkoznak. Biont elnti az indulat, de bartja, eldnttte, hogy nem vr tovbb. Bion ezt nem rtheti, semmilyen istenben nem hisz, s hadakozsa ellenre a rhetor lehajtott fejjel kistl a szobbl.
Bion ekkor fordul Quintipor fel, aki el akarja ksrni a sznhzba. Bion csodlkozik ugyan, hogy nem Hormizdval tlti az idejt a fi, de elindulnak.
XXXVI.
A sznhzban Quintipornak mson sem jr az esze, csak Titanilln. Azon tndik, mi hajtotta t Hormizdhoz, mirt udvarol neki s mirt esik jl neki az, ha hozzrhet. Biztosan azrt, mert annyira emlkezteti Titanillra. Mikzben magban tndik, hirtelen nagy csendre lesz figyelmes. A sznpadon egy kereszt ll, rajta egy meztelen ember, akinek szeme szamrfejbe van bjtatva. Oldalbl vr csordogl. Valaki elkiltja magt: "Genesius". Aztn mr ezren ordtjk ugyanezt dobogva s tapsolva. A sznsz ott, akkor este megtr. Valaki bekiablt: "Genesius, n kvetem a plddat!". Elszabadul a pokol, mindenki megindul a sznpad fel, az klt rz tmeg rjng. Bion s Quintipor nem talljk meg egymst, de mindketten szerencssen kiszabadulnak s kln-kln hazamennek.
XXVII.
Quintipor nem tud elaludni, csak a sznsz megtrse jr az eszben. Ezen a napon bred fel benne elszr a gondolat, hogy taln mgsem babona ez az egsz keresztny hit. Valami nagy titokrl lehet sz, ami annyira riaszt, mgis annyira vonz. Aztn megint a kis Titre gondol. Beszlgetnek, s csak arra riad, hogy lmodta az egszet. Mg sokig kpzeleg mindenflrl, mg vgre elalszik. Reggel arra bred, hogy Trulla van nla. Nem is akar hinni a szemnek. A dajka elsrja neki, hogy Titanilla ura, Maxentius elkergette, azt hiszi, az oka annak, hogy nem j a hzassguk. Elmondja neki, mennyire beteg Titanilla, s azrt kldtk el t, hogy kertse el azt a gazembert, aki ezt a krsgot radta. Titanilla csak jrkl fel-al egsz nap, kzny s kedvetlensg lett rr rajta. Nem rdekli senki s semmi. Radsul lltlag azta khg s flrebeszl, amita mg egytt elztak abban a nagy viharban.
Quintipor elkeseredettsgben felkeresi azt a zsidt, Benonit, aki ott szokta rulni az isteneit. Tudja, hogy a frfi Jeruzslembe kszl, s megprbl vele alkut ktni. Tudja, hogy Benoninak nincs pnze odautazni, s gyalog indulna el. Megkrdi tle, vllalna-e egy keresztny titrsat, ha az minden kltsgt fedezn. Egy halott keresztnyt kellene vinnie bebalzsamozva, kszarkofgban. Az ti cl Nikodmia lenne. A kvetkez hten kellene indulnia, amikor a kivgzsek lesznek. A frfi beleegyezik, majd megkrdi, mi a neve annak, akit keresnie kell a lictoroknl, hogy kivltsa induls eltt. Quintipor csak annyit mond: "Grntvirg". A cmet pedig, ahov szlltani kell, az egyik ersznyben majd megtallja. Bionnak Quintipor csak annyit zen, hogy el kell utaznia s Lactantiusnak igaza van. Majd elindul a brsgi palothoz. A teremben ppen hallos tletet mondanak ki, majd csak a kt lictor van mr benn. Quintipor elrelp, s kzli, hogy keresztny. Elszr el akarjk kldeni, hogy jjjn vissza msnap, de nem enged. Megkrdik a nevt, mire bediktlja a Grntvirg nevet. Belltjk a tbbi eltlthez!
XXVIII.
Galerius mg jszaka megrkezik beteg lnya hvsra, de gy sszetorldnak a hivatalos gyek, hogy eszbe sem jut a lnya. Amikor az egyik orvos mr tdszr megy rte, rfrmed, mert nem tudja, mit akar az. Az orvos figyelmezteti, hogy ha mg akarja ltni a lnyt, siessen. Galeriusnak akkor vilgosodik meg az elmje, hogy mekkora a baj. Rohan mindenen keresztl, hiszen a maga mdjn nagyon szerette a lnyt. Titanilla valban nagyon rosszul van. Mg a csszrnt is ltni kvnja. Megkri, hogy nyissa fel neki a bulljt, mert mr tl ertlen hozz. Egy keresztet vetet ki belle. Elmesli neki, hogy azt egyszer egy rabszolgtl kapta, a tje hegyn rajta is van a vre, azt is neki adta, s Titanilla is viszont odaadta a finak a sajtjt. Ekkor mr alig lehet rteni a szavait. Alig rtheten mg azt kri a csszrntl, hogy tegye a keresztet a szjhoz, hogy megcskolhassa. Annyi ereje marad mg, hogy kimondja a fi nevt, akirl eddig beszlt, Grntvirgt. Majd a kezei lecssznak, s vget rnek a szenvedsei.
XXIX.
A nobilissima halla mlyen megrendtette az udvari krket, s elrendeltk az udvari gyszt. A csszrn gynak esik, s az orvost nagyon nyugtalantja az llapota. De Diocletianusnak is nagyon rossz kedve van. Mr hatodik hete nem kapott hrt Quintiporrl. Kibrhatatlan aggds kerti hatalmba. Ezen a reggelen a rmai postval jn az a hr, hogy ktszznegyvenheten adtk fel magukat a trvny nevben, mint keresztnyek. Majd kicsapdik az ajt s Bion jelenik meg sszetrve, kcosan. Elmond mindent, Quintipor bcssorait, s azt, hogy mr tv tette utna egsz Rmt, s elmondja, nagyon rossz rzse van. Elmesli, hogy Nikodmia kiktjben egy zsid partra szllt egy hossz ldval, egy koporsval. Krdeztk tle, hogy mi van benne, mire elmondta, hogy egy halott, akit Grntvirgnak hvnak. Ekkor mr a csszrn is ott van, s meghallva a nevet felsikolt. Bion idehozatta a koporst, hogy megnzzk. Vsket s fesztvasakat hozatnak. A kt reg hallra dermedten ll. Kzben a zsid elmondja, hogy a fit, aki felkrte, mr rgta ismeri. Elszr Antiochiban tallkoztak, majd Alexandriban. Egy lny is volt vele akkor, nagyon csngtek egymson. bzta meg, s Grntvirgnak nevezte az illett, akit ide kellett szlltania.
Mikor kinyitjk a ldt, megismerik Quintiport. A csszrn belehanyatlik a ldba, a csszr pedig ertlenl sszeesik. Kzben Galerius beszl, nem tudva, mi zajlik bent, hogy a np trelmetlen, nem szabad vratni.
A csszr engedelmeskedik, de csak a dszpalstjt viszi s a diadmet. Szinte lben kell t kivinni. A tmeg eltt kijelenti, hogy neki tbb nem kell, amit az istenek adtak. Ledobja magrl a kpenyt is s a diadmet is. A tmegnek s Galeriusnak is elll a llegzete. Az eldobott kpenyt Galerius rptben elkapa, s mr a vllra is terti. A csszr elhatrozza, hogy a koporst Salonba viszi, de mire felr, mr nincs a dolgozszobban. A csszrn mr maghoz vitette, s kzli, nem megy Salonba, itt marad a fival, akinek a hallrt a frjt hibztatja. Majd keresztnyldznek s Antikrisztusnak nevezi, s becsukja az ajtt. Bion lben viszi a csszrt vgig a folyosn. Leviszi a kocsihoz, s betmogatja. Kzben mr rkezik Constantius is, hogy meghozza a hrt Galerius s Maximianus sszeeskvsrl.
A csszr az jszakt mr Byzantiumban tlti. lmot lt. llt eltte valaki, szrnyai vannak, fejn csillagkoszort visel, s kezben egy aranykeresztet tart.
XXX.
Bion levlben bcszik bartjtl, Lactantiustl.